Home | Wciągarki pionowe

Wciągarki pionowe

Bawarska firma GEDA w swoim szerokim asortymencie posiada również całą grupę wciągarek linowych, znanych nie tylko ze znakomitych parametrów technicznych ale przede wszystkim ze swojej niezawodności. W poniższym artykule postaram się zaprezentować zalety urządzeń niemieckiego producenta.

Wciągarki linowe towarowe

Wciągarki linowe są jedną z częściej używanych grup urządzeń zapewniających tani transport pionowy na placu budowy. Znakomicie sprawdzają się wszędzie tam gdzie brakuje miejsca na ustawienie windy budowlanej lub też nie ma potrzeby stosowania wydajniejszego sprzętu z powodu małego zakresu prac (np. przy drobniejszych remontach). Firma GEDA w swojej ofercie posiada dwa modele wciągarek linowych przeznaczonych do transportowania materiałów budowanych: GEDA STAR 200 STANDARD i GEDA STAR 250 COMFORT. Wciągarki posiadają dwie wersje długości liny, mianowicie 25 i 50 m, co pozwala na lepsze dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb.

1. GEDA STAR 200 STANDARD jest typowym urządzeniem ekonomicznym, przeznaczonym dla tych klientów którzy planują wydanie mniejszej sumy pieniędzy jednak chcą użytkować markowy, w pełni profesjonalny sprzęt. GEDA STAR 200 posiada udźwig 200 kg przy szybkości wciągania 22 m/min.

2. GEDA STAR 250 COMFORT poza lepszymi parametrami (250 kg udźwigu przy szybkości wciągania 28 m/min), wyróżnia się również odłączanym kablem z panelem sterującym, co bardzo ułatwia transport i składowanie jednostki. Wersja COMFORT wyróżnia się również zwiększona wytrzymałością i żywotnością i idealnie nadaje się również dla firm wypożyczających sprzęt budowlany.

W celu ułatwienia montażu w różnych, często trudnych warunkach firma GEDA stworzyła trzy systemy:

 • mocowanie rusztowaniowe, stosowane wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z postawionym w dogodnym miejscu rusztowaniem;
 • mocowanie teleskopowe stosowane przy pracy wewnątrz budynku, a także podczas używania wciągarki z wykorzystaniem otworów okiennych;
 • przenośny trójnóg wraz z systemem balastowym przeznaczony do transportu pionowego materiałów na płaski dach., będący najtańszym rozwiązaniem przy tego typu pracach.

Nie możemy oczywiście zapomnieć o licznych zawiesiach do transportu każdego, nawet najbardziej kłopotliwego materiału. Poza kilkoma wersjami uchwytów na wiadra istnieją również łańcuchy na taczkę, klatka do transportu cegieł, pustaków lub dachówki, a także uchwyt na najróżniejsze wymiary płyt.

Wciągarki linowe rusztowaniowe

Wciągarek rusztowaniowych GEDA nie trzeba specjalne przedstawiać, od wielu lat zajmują dominującą pozycje wśród branży rusztowaniowej w naszym kraju. Znane ze swojej wytrzymałości i odporności na błędy ludzkie stają się niezbędne dla szybkiego i bezpiecznego montażu oraz demontażu rusztowań wszelkich marek i typów. Niemal każdy pracownik zajmujący się stawianiem rusztowań przy elewacji spotkał się z problemem dostarczenia elementów na coraz wyższe poziomy konstrukcji, oczywistym jest fakt, że wymaga to coraz większego nakładu pracy oraz powoduje ogromne marnotrawstwo czasu i energii. Idealnym rozwiązaniem na tego typu problemy są właśnie wciągarki linowe serii GEDA-MINI 60S, GEDA-MAXI 120S oraz GEDA-MAXI 150S. Jako że silniki montowane są na dole, a ramie z bloczkiem na górze, uzyskujemy bardzo wygodny zestaw do szybkiego zwiększania wysokości roboczej wciągarki, znacznie łatwiej jest przenieść i zamocować ważące niecałe 12 kg ramie na kolejną kondygnację rusztowania niż ciężki 65 kilogramowy silnik. Ponieważ GEDA stawia przede wszystkim na praktyczność swoich urządzeń istnieją trzy typy wciągarek o długości liny 51m lub 81m:

 • GEDA-MINI 60S jest najszybszą z dostępnych wciągarek, z racji że wciągarki rusztowaniowe są dwubiegowe posiada ona prędkość 23/69 m/min. Ponieważ jej udźwig jest raczej niewielki i wynosi 60 kg stosuje się ją do pracy przy bardzo wysokich konstrukcjach, gdzie prędkość jest znacznie ważniejsza od udźwigu.
 • GEDA-MAXI 120S jest najbardziej popularną z wciągarek GEDA. Posiada bardzo wysoką prędkość- 20/60 m/min, przy posiadaniu znacznego udźwigu- aż 120 kg! Z tego właśnie powodu jest tak często używana na polskich budowach.
 • GEDA-MAXI 150S wprawdzie nie należy do najszybszych wciągarek linowych- jej prędkość wynosi 15/45 m/min, jednak jej bardzo duży udźwig wynoszący 150 kg z łatwością wynagradza nam tą niedogodność.

Oczywiście poza standardowymi zawiesiami do wciągania elementów rusztowań możemy tu zastosować niemal wszystkie zawiesia służące do transportu materiałów budowlanych jakie były do dyspozycji przy opisanych powyżej wciągarkach z serii GEDA STAR. Chyba każdy przyzna że znakomicie uzupełnia to i tak świetną funkcjonalność wciągarek rusztowaniowych marki GEDA.

Wciągarki linowe pochyłe

Popularność wciągarek linowych pochyłych w Polsce rośnie w tempie wręcz lawinowym, coraz więcej firm dachowych oraz ogólnobudowlanych decyduje się na zakup tego jakże przydatnego urządzenia. Nasz opis zaczniemy od definicji znajdującej się w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej dla tego typu sprzętu: „Urządzenie jest wciągarką pochyłą ustawianą tymczasowo i przeznaczoną wyłącznie do transportu materiałów podczas prowadzenia prac budowlanych”.  Pozwala to na zastosowanie przepisów o odbiorze tymczasowym w UDT, co nie tylko bardzo upraszcza całą procedurę związaną z rejestracją i użytkowaniem urządzenia, ale również zapewnia zachowanie wszelkich przepisów w razie kontroli na budowie.

Wciągarki pochyłe z serii GEDA-LIFT 200/250 składają się z następujących elementów:

 • elektrycznej wciągarki linowej o mocy od 1,0 do 1,3 kW na 230V/50H
 • aluminiowych segmentów drabinowych w dwóch wersjach: zwykłych o udźwigu 200 kg oraz wzmocnionych o udźwigu 250 kg, segmenty występują w 2m, 1m, 0,75m a także 0,5 m odcinkach;
 • załamania szyn, pozwalającego na położenie segmentów na połaci dachowej, od niedawna obie wersje oferowanego przez GEDĘ załamania mają płynną regulację pozwalającą na ustawienie dowolnego kąta i swobodne dopasowanie pochyłu przy okapie;
 • platformy transportowej osadzonej na saniach jezdnych. Firma GEDA oferuje najbardziej szeroki zestaw platform przeznaczonych do najróżniejszych celów, od klasycznych służących do przewożenia dachówek i innych standardowych materiałów dachowych do wyspecjalizowanych, jak między innymi wersje do transportu paneli słonecznych, czy nawet  mebli.
 • podpory teleskopowej przenoszącej obciążenie na grunt i znacząco przedłużającej żywotność segmentów.

Na koniec z przyjemnością możemy ogłosić że dla polskich firm: firma GEDA wraz ze swoim wrocławskim przedstawicielem ZI-CO Sp. z o.o. przygotowali specjalną, limitowaną wersję skierowaną wyłącznie na nasz rynek, mianowicie ZICO-LIFT. Wersja ta charakteryzować się będzie bardzo atrakcyjną ceną, przy zachowaniu wszelkich zalet płynących z niezawodnej, niemieckiej produkcji. ZICO-LIFT jest modelem stworzonym na podstawie wieloletnich doświadczeń , przy uwzględnieniu specyfiki polskiego rynku i możliwości finansowych naszych firm.

 

 

Dane adresowe

Zi-Co Sp. z o.o.
ul. Kupiecka 10
52-427 Wrocław
tel./fax. (071) 363_ 45 80

NIP PL 894 27 64 658
KRS 0000162430
Sąd Rejonowy dla Wrocław Fabrycznej
IV Wydział Gospodarczy KRS

Masz pytanie?
Chętnie pomogę

Tel.: 71 363 45 80
Tel. kom.: 0 508 008 202
biuro@windy-geda.pl